Odwodnienie dachu to element inwestycji, na którym nie warto oszczędzać. Jednocześnie wybór dobrego systemu, daje gwarancję wydajności i trwałości przez lata, co przekłada się na długofalowe oszczędności. Jak zaprojektować odwodnienie dachu, żeby było pewne, estetyczne i ekonomiczne?
Projektowanie odwodnienia dachu to etap inwestycji, w którym tylko częściowo możemy się kierować własnymi preferencjami i upodobaniami estetycznymi. Główną rolę gra funkcjonalność systemu – rynny i rury spustowe przede wszystkim muszą odbierać wody opadowe i chronić budynek przed zalaniem oraz wilgocią. Żeby wszystko działało bez zarzutu, odwodnienie musi składać się z określonej liczby elementów, zainstalowanych w odpowiednich miejscach – a parametry te ustalane są na podstawie konkretnych obliczeń.
Odwodnienie musi być dostosowane do rodzaju dachu (płaski, dwuspadowy, wielopołaciowy) oraz jego wielkości. Zadaniem systemu jest odebranie wód opadowych z całości płaszczyzny przez rynny i odprowadzenie ich do gruntu lub kanalizacji zewnętrznej. Należy więc dokonać odpowiednich pomiarów i obliczeń, żeby uzyskać tzw. efektywną powierzchnię dachu i stosownie do niej wyposażyć budynek we wszystkie składowe orynnowania. W tym celu stosujemy właściwy wzór obliczeniowy, który uwzględnia wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenia, mierzymy też w poziomie odległość od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia oraz długość dachu, która będzie odpowiadać długości rynny. Wszystkie te wartości uwzględniamy w kalkulacji powierzchni, która ma zostać odwodniona.
Uzyskana w obliczeniach wartość pozwala ustalić, ile rynien i rur spustowych należy uwzględnić podczas projektowania odwodnienia budynku. Ważna jest także wydajność samej rynny, o której informują w tabelach producenci konkretnego systemu. Znaczenie ma też rozmieszczenie rur oraz umocowanie ich na hakach zamontowanych stosownie do długości rynien. Dobre firmy, które zajmują się sprzedażą kompletnego orynnowania, zapewniają klientom wsparcie w zakresie zaplanowania odwodnienia. Błąd w obliczeniach lub chęć zaoszczędzenia przez zredukowanie części elementów, mogą być dla inwestora bardzo przykre w konsekwencjach.
W projekcie odwodnienia uwzględniamy też materiał, z jakiego będzie wykonane. Na rynku dostępne są popularne półokrągłe rynny z PVC. Ten klasyczny wybór jest ekonomiczny, ale ma swoje wady np. jeśli chodzi o dopasowanie estetyki do nowoczesnych budynków. Tworzywo sztuczne ma też ograniczoną odporność na działanie czynników zewnętrznych np. wysokich temperatur, co skraca jego żywotność. Rynny stalowe to z kolei synonim trwałości i elegancji. Te o kwadratowym przekroju doskonale uzupełniają współczesne budownictwo i jednocześnie mają maksymalną wydajność. Dobrym rozwiązaniem dla ekonomicznych inwestycji prywatnych, ale też projektów deweloperskich jest zastosowanie stali i PVC w jednym systemie. Q STALYO MIX-PRO stanowi połączenie tych dwóch surowców. Elementy poziome, które odpowiadają za nośność i szczelność, wykonane są ze stali powlekanej, natomiast elementy pionowe – z PVC.
Niezależnie od tego, czy budujemy dom jednorodzinny, zabudowę bliźniaczą, budynek przemysłowy czy garaż, należy zaprojektować odpowiednie odwodnienie dachu. Kierujmy się wynikiem efektywnej powierzchni dachu, wydajnością rynien, także materiałem, z którego są wykonane. Oczywiście nie zapomnijmy o designie. Orynnowanie o dobrym wzornictwie podwyższy walory estetyczne budynku i dyskretnie wpasuje się w całość elewacji.