Blog

Czynniki mające wpływ na prawidłowe działanie systemu rynnowego

System rynnowy to niezbędny element każdego budynku. Umożliwia odpowiednie odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z dachu i dzięki temu chroni obiekt przed skutkami zalania i wilgocią. Dlatego to niezwykle ważne, żeby funkcjonował prawidłowo. Jakie czynniki mają wpływ na jego odpowiednie działanie? Oto 5 najważniejszych kwestii.

Ochrona budynku przed działaniem wód opadowych i roztopowych jest w ogromnej mierze zależna od funkcjonowania systemu rynnowego. Właściwie trudno sobie wyobrazić nieruchomość bez rynien i rur spustowych – niezależnie od tego, czy myślimy o domu jednorodzinnym czy obiekcie użyteczności publicznej. Bez nich zarówno elewacja, jak i wnętrze narażone są na zalania i nieestetyczne zacieki, których później trudno się pozbyć. Dlatego lepiej nie doprowadzić do ich powstania. Montaż dobrego systemu rynnowego to jedno, utrzymanie jego prawidłowego funkcjonowania – drugie. Co gwarantuje właściwie działanie rynien?

 

SZCZELNOŚĆ SYSTEMU RYNNOWEGO

 

Podstawowym czynnikiem jest szczelność systemu rynnowego. Właściwie należy zadbać o nią już na etapie montażu – profesjonalnie zamontowane rynny przez zaufanych fachowców to sprawa zasadnicza. Istotne znaczenie ma także wybór samego systemu. Nieszczelność to problem, który często pojawia się na łączeniach – dlatego im mniej elementów obejmuje dany system, tym większą daje gwarancję szczelności. 

Nowoczesne rynny stalowe bez łączników to innowacyjny system odprowadzania opadów atmosferycznych. Elementy poziome łączone są na zakładkę przy użyciu elastycznego kleju, a pionowe – z wykorzystaniem muf i kolan. Płynne przejścia bez łączników nie tylko wyglądają dobrze – lekko i stabilnie, ale też minimalizują ryzyko powstawania nieszczelności i przecieków. 

 

STABILNOŚĆ 

 

Stabilność to kolejny ważny czynnik, który rzutuje na prawidłowe działanie całego systemu rynnowego. W czasie obfitych opadów rynny odbierają ogromne ilości wody, o dużym ciężarze. Do tego dochodzą inne zjawiska atmosferyczne – silne podmuchy wiatru, nawałnice czy gradobicia – stanowiące sprawdzian dla naszej inwestycji. Podobnie jak szczelność, stabilność rynien zależy od fachowego, starannego montażu oraz jakości wybranego systemu. Zastosowany materiał powinien być wytrzymały, a technologia mocowań – pewna. W uzyskaniu stabilności i szczelności, pomoże nam również umieszczenie haka w miejscu łączenia rynien, który równocześnie zamaskuje miejsce łączenia rynien. Istotne jest także dopasowanie objętości rynien do przewidywanej ilości wód opadowych i roztopów. Unikniemy dzięki temu przeciążeń, które mogą powodować uszkodzenia i utratę stabilności rynien. 

 

SYSTEMATYCZNE PRZEGLĄDY, KONSERWACJE, NAPRAWY

 

 Na koniec trzy absolutnie konieczne sprawy, o które powinniśmy zadbać. Przeglądy, konserwacje i naprawy. Przegląd warto wykonać przynajmniej dwa razy w roku – upewnijmy się wówczas, że w rynnach nie zalegają liście. Podczas kontroli sprawdźmy szczelność wszystkich elementów. Przyjrzyjmy się, czy nie pojawiły się na nich uszkodzenia, zadrapania, ogniska korozji. Usuńmy wszystkie zanieczyszczenia, a ewentualne usterki – naprawmy.