Blog

Naprawa rynien, jak zrobić to dobrze?

Regularny przegląd rynien ma istotny wpływ na ich prawidłowe działanie. Specjaliści radzą, żeby wykonać go przynajmniej raz dwa razy w roku. Co zrobić, jeśli podczas przeglądu okaże się, że jakiś element wymaga naprawy? Jak zrobić to dobrze? 

Kontrola orynnowania domu to czynność niezbędna, jeśli chcemy, by system dobrze spełniał swoją funkcję – odprowadzał opady atmosferyczne i chronił budynek przed zalaniem, podmakaniem i wilgocią. Jesień to ostatni dzwonek na wykonanie przeglądu, oczyszczenie rynien z zalegających liści i zanieczyszczeń oraz na niezbędne działania naprawcze. 

Nowoczesne rynny stalowe wykonane z wysokiej jakości materiałów są bardzo trwałe – wytrzymują wiele lat bez konieczności przeprowadzania gruntownych napraw. Podczas długotrwałej eksploatacji mogą się jednak zdarzyć drobne usterki. 

Większe naprawy najlepiej pozostawić fachowcom. Być może jednak zdecydujemy się, by nieduże uszkodzenia usunąć samodzielnie. Podpowiadamy, jak zrobić to dobrze.

 

Naprawa rynien, jak zrobić to dobrze? 

 

Zarysowania i drobne ogniska korozji

Zarysowania czy drobne ogniska korozji – to najczęściej spotykany problem podczas inspekcji systemu rynnowego. Chociaż może się wydawać, że są to mało znaczące defekty, należy je jak najszybciej zabezpieczyć. Zawsze zaczynamy od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni. Przetarcie papierem ściernym pozwoli też zmatowić miejsce naprawy. Przygotowane punkty pokrywamy farbą o właściwościach antykorozyjnych. 

Pęknięcia i nieszczelności

A co jeśli zauważymy nie tylko zarysowanie, ale pęknięcie rynny? W niektórych sytuacjach, jedynym rozwiązaniem jest wymiana elementu danego systemu. 

Poluzowane mocowania 

Czasem usterka orynnowania wiąże się z poluzowaniem mocowań – haków czy obejm rur spustowych. Jeżeli żaden element nie został wyłamany, sprawa jest prosta: dokręcamy zaciski i stabilizujemy haki. Jeżeli zauważymy trwałe wygięcie czy uszkodzenie mocowania – wymieńmy całą część. Gdy w domu zostały zamontowane nowoczesne rynny stalowe, uzupełnienie detalu z danego systemu nie będzie stanowiło problemu.

Orynnowanie starego typu może natomiast wymagać wykonania potrzebnych elementów na specjalne zamówienie. Tutaj mała uwaga: unikajmy montowania nowych rynien na starych mocowaniach. Warto zainwestować w kompletny, dopasowany system, który posłuży bezusterkowo przez lata – a ewentualna wymiana komponentów nie będzie skomplikowana. 

Jesień to dobry czas na kontrolę rynien w domu i oczyszczenie ich przed zimą z zanieczyszczeń i zalegających liści. Drugi dobry moment to wiosna. Regularne przeglądy pomogą zapewnić maksymalną drożność i uniknąć przeciążenia systemu, które może skutkować usterkami – a w konsekwencji koniecznością przeprowadzenia naprawy orynnowania.