Blog

Montaż haków rynnowych - jak to dobrze zrobić?

Rynny, rury, haki i inne elementy systemu rynnowego są niezbędne by móc prawidłowo odprowadzać wodę z dachu, z zachowaniem właściwej odległości do ścian budynku. Warto wiedzieć zatem jak powinno wyglądać całe, dobrze zamontowane orynnowanie, a także jak prawidłowo zamontować haki rynnowe.

 

Jak prawidłowo montować haki rynnowe?
 

Prawidłowy montaż haków rynnowych zakłada zachowanie odpowiedniej odległości między poszczególnymi hakami. Standardowy  rozstaw haków doczołowych to 60 cm w niektórych jednak przypadkach producenci zalecają montaż haków co 55 cm, ze względu na zwiększenie stabilności i żywotności systemu rynnowego. W przypadku haków nakrowkwiowych  średni rozstaw haków waha się w przedziale 80 – 90 cm.

 

Właściwe pochylenie rynien
 

Podczas montażu rynien istotne znaczenie ma ich właściwe pochylenie, co wcale nie jest łatwe do określenia. Zawsze poziom zawieszenia haków a także rynny dachowej powinien gwarantować jednolite pochylenie w stronę odpływu spustowego.

 

Jak przygotować haki rynnowe zanim rozpocznie się montaż?
 

Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest dokładne ułożenie haków obok siebie - w osi pionowej i poziomej. Następnie należy wytyczyć linię "0" - czyli bazę, która wskazuje gięcie najwyżej położonego haka. W dalszej kolejności należy przenieść skośną, wytyczającą linię gięcia każdego haka zgodnie z wyliczonym spadkiem rynny 1 - 3 mm na 1 mb rynny. Na sam koniec określa się miejsce gięcia haka.

 

Haki rynnowe i sposoby ich gięcia
 

Jeśli chodzi o haki doczołowe to ich montaż jest dość prosty, czego nie można powiedzieć o hakach rynnowych nakrokwiowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że właściwy spadek określany jest miejscem gięcia haka rynnowego. Warto zobaczyć dostępne w sieci filmy, które wskazują jak prawidłowo i krok po kroku wykonać właśnie taki montaż.

 

Dlaczego właściwy montaż haków ma tak istotne znaczenie dla całego systemu rynnowego?
 

Mocowanie haków ma istotne znaczenie w zakresie wyznaczania spadku rynien, który powinien wynosić 1 – 3 mm na każdy metr bieżący. Dzięki temu rynny będą mogły spełniać swoje zadania i sprawnie odprowadzać wodę. Polecanym rozwiązaniem jest montaż dwóch skrajnych haków, na wysokościach właściwych dla wymaganego spadku i poprowadzenie między nimi sznurka. To on pozwoli dobrze wyznaczyć położenie pozostałych haków.  

Systemy rynnowe składają się z wielu elementów, które muszą być dobrze zamontowane aby mogły spełniać swoją rolę. W innym przypadku nawet najlepsze rynny się nie sprawdzą i nie będą w stanie skutecznie i sprawnie odprowadzać wody z dachu.