Blog

Jak zaprojektować odwodnienie dachu?

Odwodnienie dachu to element inwestycji, na którym nie warto oszczędzać. Jednocześnie wybór dobrego systemu, daje gwarancję wydajności i trwałości przez lata, co przekłada się na długofalowe oszczędności. Jak zaprojektować odwodnienie dachu, żeby było pewne, estetyczne i ekonomiczne?

Projektowanie odwodnienia dachu to etap inwestycji, w którym tylko częściowo możemy się kierować własnymi preferencjami i upodobaniami estetycznymi. Główną rolę gra funkcjonalność systemu – rynny i rury spustowe przede wszystkim muszą odbierać wody opadowe i chronić budynek przed zalaniem oraz wilgocią. Żeby wszystko działało bez zarzutu, odwodnienie musi składać się z określonej liczby elementów, zainstalowanych w odpowiednich miejscach – a parametry te ustalane są na podstawie konkretnych obliczeń.

 

Jak zaprojektować wydajne odwodnienie dachu?


Odwodnienie musi być dostosowane do rodzaju dachu (płaski, dwuspadowy, wielopołaciowy) oraz jego wielkości. Zadaniem systemu jest odebranie wód opadowych z całości płaszczyzny przez rynny i odprowadzenie ich do gruntu lub kanalizacji zewnętrznej. Należy więc dokonać odpowiednich pomiarów i obliczeń, żeby uzyskać tzw. efektywną powierzchnię dachu i stosownie do niej wyposażyć budynek we wszystkie składowe orynnowania. W tym celu stosujemy właściwy wzór obliczeniowy, który uwzględnia wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenia, mierzymy też w poziomie odległość od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia oraz długość dachu, która będzie odpowiadać długości rynny. Wszystkie te wartości uwzględniamy w kalkulacji powierzchni, która ma zostać odwodniona. 

 

Rynny solidne i wydajne


Uzyskana w obliczeniach wartość pozwala ustalić, ile rynien i rur spustowych należy uwzględnić podczas projektowania odwodnienia budynku. Ważna jest także wydajność samej rynny, o której informują w tabelach producenci konkretnego systemu. Znaczenie ma też rozmieszczenie rur oraz umocowanie ich na hakach zamontowanych stosownie do długości rynien. Dobre firmy, które zajmują się sprzedażą kompletnego orynnowania, zapewniają klientom wsparcie w zakresie zaplanowania odwodnienia. Błąd w obliczeniach lub chęć zaoszczędzenia przez zredukowanie części elementów, mogą być dla inwestora bardzo przykre w konsekwencjach.

 

Stal, PVC, a może MIX?


W projekcie odwodnienia uwzględniamy też materiał, z jakiego będzie wykonane. Na rynku dostępne są popularne półokrągłe rynny z PVC. Ten klasyczny wybór jest ekonomiczny, ale ma swoje wady np. jeśli chodzi o dopasowanie estetyki do nowoczesnych budynków. Tworzywo sztuczne ma też ograniczoną odporność na działanie czynników zewnętrznych np. wysokich temperatur, co skraca jego żywotność. Rynny stalowe to z kolei synonim trwałości i elegancji. Te o kwadratowym przekroju doskonale uzupełniają współczesne budownictwo i jednocześnie mają maksymalną wydajność. Dobrym rozwiązaniem dla ekonomicznych inwestycji prywatnych, ale też projektów deweloperskich jest zastosowanie stali i PVC w jednym systemie. Q STALYO MIX-PRO stanowi połączenie tych dwóch surowców. Elementy poziome, które odpowiadają za nośność i szczelność, wykonane są ze stali powlekanej, natomiast elementy pionowe – z PVC. 

Niezależnie od tego, czy budujemy dom jednorodzinny, zabudowę bliźniaczą, budynek przemysłowy czy garaż, należy zaprojektować odpowiednie odwodnienie dachu. Kierujmy się wynikiem efektywnej powierzchni dachu, wydajnością rynien, także materiałem, z którego są wykonane. Oczywiście nie zapomnijmy o designie. Orynnowanie o dobrym wzornictwie podwyższy walory estetyczne budynku i dyskretnie wpasuje się w całość elewacji.