Blog

Osadniki rynnowe - do czego służą

Odprowadzanie wody z rury spustowej wprost do gruntu na działce jest obecnie niezmiernie rzadkie. Spływającą wodę można łatwo skierować poza obrys budynku. Dzięki temu ograniczymy gromadzenie się wody opadowej, a co za tym idzie — nasiąkanie fundamentów.

 

Aby było to możliwe, należy zastosować osadniki rynnowe. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie pozwalające dodatkowo na separację zanieczyszczeń, które spływają wraz z wodą deszczową z dachu. Osadniki rynnowe to elementy instalacji budynku, które stanowią połączenie pomiędzy systemem rynnowym i kanalizacją.

 

Czystość i bezpieczeństwo

 

Osadniki rynnowe oczyszczają wodę opadową, która naturalnie spływa z powierzchni dachu. Woda, za pośrednictwem systemu rynnowego, trafia do rury spustowej. Wewnątrz osadnika gromadzą się różnego typu zanieczyszczenia — śmieci nawiewane przez wiatr, liście, gałęzie, a także inne małe przedmioty, które w nieoczekiwany sposób mogą znaleźć się na dachu. Dzięki połączeniu systemu rynnowego z kanalizacją budynek jest zabezpieczony przed nadmiernym gromadzeniem się wody. Eliminuje to więc ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

 

Prosty i tani montaż

 

Warto odnotować, że montaż osadnika rynnowego nie jest skomplikowany. Nie wymaga to również ponoszenia dużych kosztów, dlatego warto zastanowić się nad tą inwestycją. Instalacja osadnika nie jest niezbędna, o ile nie planujemy wykorzystywać w żaden sposób wody deszczowej. Jest to jednak korzystne dla konstrukcji budynku, dlatego osadniki stają się coraz bardziej popularne.

 

Wytrzymałe materiały

 

Przy wyborze odpowiedniego osadnika rynnowego trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego jest wykonany. Najbardziej popularne są modele z polichlorku winylu, czyli PVC. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Możemy je montować bez obaw wszędzie tam, gdzie dociera duża ilość promieni słonecznych oraz niskie temperatury. Tworzywo PVC jest bardzo elastyczne, lekkie, a dodatkowo nie jest podatne na korozję. Osadniki rynnowe mogą być też wykonane z blachy miedzianej lub cynkowej. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można je łatwo dostosować do elewacji budynku.

 

Stabilne połączenie z rurą spustową

 

Przed montażem należy wykonać kilka ważnych czynności. Najpierw trzeba ustalić poziom, na którym będzie zlokalizowana pokrywa osadnika. Powinna sięgać do wysokości gruntu i w tym miejscu wykonujemy wykop. Dno najlepiej wzmocnić za pomocą betonu. W klapie osadnika wykonujemy otwór odpowiadający średnicy rury spustowej. Teraz już osadnik można umieścić w wykopie. Należy to zrobić w taki sposób, aby był ustawiony zgodnie z osią pionu spustowego budynku. 

Następnie wyrównujemy pozycję, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Aby nowy element był stabilny, należy wykonać podsypkę z gruntu. Tak przygotowany osadnik jest gotowy do podłączenia rury spustowej. Na rynku dostępne są różne osadniki dostosowane do wielu rozmiarów rur — od ø50 do ø125. Dlatego może służyć jako element systemu rynnowego małych i dużych domów, niezależnie od wielkości i kształtu dachu.

Prawidłowo zamontowane osadniki rynnowe skutecznie zabezpieczą dom przed zbieraniem się zbyt dużej ilości wody. Poza tym mamy wtedy łatwy dostęp do rury spustowej oraz kanalizacyjnej. Nieczystości można szybko usunąć, a kanalizacja nie ulegnie zapchaniu. Jest to tani sposób na podniesienie komfortu użytkowania każdego domu.