Blog

Jak odpowiednio dobrać rozmiar rynien naszego domu?

System rynnowy to istotny element każdego domu. Jeśli jest on odpowiednio dobrany oraz zamontowany, to wówczas potrafi skutecznie odprowadzać wodę  z dala  od ścian obiektu. Niezwykle ważne jest to, aby wszystkie elementy wchodzące skład systemu odwadniającego były odpowiednio dobrane do powierzchni dachu. Wówczas całość funkcjonuje w pełni skutecznie i niezawodnie.

Rynny dachowe, a ich rola 

Warto mieć świadomość, że konieczność montażu rynien jest jasno określona przez przepisy budowlane. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, obowiązujące rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zaznacza, że brak montażu rynien i rur spustowych jest dopuszczalny jedynie w przypadku budynków wolno stojących o wysokości 4,5 m i powierzchni dachu poniżej 100 m2, z dodatkowym zastrzeżeniem, że okap musi być ukształtowany w taki sposób, by nie dopuszczać do powstawania zacieków na ścianach.

W praktyce zadaniem rynien jest ukierunkowane odprowadzenie wody z określonej powierzchni dachu, a tym samym zabezpieczenie elewacji i fundamentów budynku przed stopniową degradacją, którą z czasem spowodowałyby opady.

Aby system orynnowania funkcjonował w prawidłowy sposób, w stu procentach spełniał swoje zadania i jednocześnie prezentował się estetycznie na budynku stosowany jest szereg elementów uzupełniających. Należą do nich między innymi: haki rynnowe i obejmy rur, odpływy (nazywane lejami spustowymi lub sztucerami), łączniki rynien, narożniki (łuki), zaślepki (denka, dekle), złączki rurowe (mufy), kolana.

Elementy te są obecnie dostępne w wielu wersjach wykonawczych, wymiarowych oraz materiałowych. Dzięki temu każdy inwestor może z łatwością dobrać je do wymagań stawianych przez współczesne budownictwo.

Konsekwencje braku rynien dachowych

Brak systemu odprowadzania wody opadowej z dachu może powodować problemy nie tylko natury prawnej (przypomnijmy – orynnowanie dachu to obowiązek wynikający m.in. z ustawy Prawo Budowlane oraz rozporządzeń z nią powiązanych). Przede wszystkim jednak zaniedbanie takiego elementu konstrukcji wpływa negatywnie na nią samą. Jakie mogą być konsekwencje jego braku?

Przede wszystkim zawilgoceniu mogą ulec fundamenty. To z kolei prowadzi często do osłabienia całego budynku i – w dłuższej perspektywie – może skutkować katastrofą budowlaną. W krótszej natomiast może dochodzić m.in. do podtopień w piwnicy, a także erozji elewacji i odpadania tynku. Wypłukaniu może ulegać również gleba otaczająca obiekt, co również wiąże się ze zwiększeniem potencjalnego ryzyka różnych wypadków.

Rodzaje rynien dachowych

Warto wiedzieć, że elementy te dzieli się na różne typy. Można je dzielić m.in. ze względu na kształt oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Wyróżnia się więc następujące rodzaje rynien dachowych:

  • ze względu na kształt:
    • półokrągłe – pasujące do każdego rodzaju dachu, cechujące się odpornością na obciążenia,
    • półeliptyczne – mają dużą przepustowość, są idealne do dachów średnich i dużych,
    • kwadratowe lub prostokątne – doskonałe wpisują się w nowoczesne budownictwo i staja się coraz bardziej popularne, ich przepustowość nadaje się do każdego przeciętnego domu jednorodzinnego
  • ze względu na materiał:
    • plastikowe (PVC) – odporne na uderzenia i zarysowania, niska chropowatość, niewrażliwe na korozję i różne czynniki atmosferyczne, trwałe, a przy tym łatwe w utrzymaniu i relatywnie tanie,
    • stalowe ocynkowane – niesamowicie trwałe, przy właściwej konserwacji zdolne przetrwać i 100 lat,
    • aluminiowe – odporne na czynniki atmosferyczne, a odpowiednio zabezpieczone przed kwasami i zasadami mogą przetrwać nawet 80 lat.

Jak odpowiednio dobrać rozmiar rynien do domu?

Rozmiary rynien oraz rur spustowych powinny być zawsze odpowiednio dobrane do wielkości dachu, a więc powierzchni, która to będzie odwadniana przez system rynnowy, nazywanej efektywną powierzchnią dachu (EPD) i obliczanej na podstawie wzoru zawierającego wartości dotyczące długości, wysokości i szerokości dachu.

Najłatwiej jest dobrać system odwadniający do dachu dwuspadowego. Natomiast obliczenia są nieco trudniejsze, gdy w grę wchodzi wielopołaciowy dach skomplikowanej bryły. Odległość odpływu rury spustowej od narożnika również wpływa na nieznaczne pomniejszenie efektywnej powierzchni dachu. Przy przeprowadzeniu wyliczeń warto skorzystać z pomocy i doświadczenia wykonawcy lub sprzedawcy.

Na podstawie otrzymanej z obliczeń efektywnej powierzchni dachu można przejść do wyboru rozmiaru systemu rynnowego. Producenci posiadają gotowe wyliczenia prezentujące maksymalną powierzchnię dachu, jaką może obsłużyć dany system rynnowy w określonym rozmieszczeniu pionów spustowych.

Znając parametry inwestor może przejść do zakupu rynien. Przy doborze warto pamiętać, że oprócz użyteczności danego systemu rynnowego ważna jest także jego estetyka i dopasowanie do budynku.  Obecnie w sprzedaży są do wyboru rynny nie tylko o przekroju okrągłym, lecz także prostokątnym, które komponują się z nowoczesnymi, minimalistycznymi bryłami.

Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rynny

Od orynnowania zależy to, jak skutecznie będzie odprowadzana woda, a przy tym – czy ściany i fundamenty budynku będą lepiej chronione przed zawilgacaniem. W naszej ofercie dostępne są wysokiej jakości rynny dachowe, a także szereg akcesoriów niezbędnych do ich prawidłowego działania. By dowiedzieć się o nich więcej – zachęcamy do kontaktu.