Blog

Montaż osadnika rynnowego

Montaż osadnika rynnowego nie jest wymagany w każdym przypadku, nie jest też czynnością bardzo skomplikowaną do wykonania. Osadnik rynnowy pojawia się w większości współczesnych projektów, jako element systemu orynnowania. Kiedy należy zamontować osadnik? Do czego służy ten element odwodnienia dachu? O czym pamiętać podczas instalacji? 

 

Czym jest osadnik rynnowy?

 

Osadnik rynnowy pełni ważną funkcję w systemie odwodnienia dachu: wody opadowe spływające z połaci dachowej przez rurę spustową są dzięki niemu skutecznie oczyszczane. Osadnik sprawia, że do kanalizacji nie trafiają liście, gałęzie, szyszki czy nawiewane przez wiatr śmieci. Element ten wyłapuje zanieczyszczenia z rynien, więc minimalizuje ryzyko zapchania kanalizacji. Prawidłowo odprowadzana deszczówka to ochrona fundamentów budynku przed gromadzącą się wodą, powstawaniem zawilgoceń, rozwojem pleśni i grzybów. Koszyczek, w który wyposażony jest osadnik, zbiera zanieczyszczenia, a dzięki ruchomej klapce można go wygodnie wyciągnąć i opróżnić. 

 

Kiedy montujemy osadnik rynnowy?

 

Montaż osadnika rynnowego jest niezbędny, jeżeli planujemy połączenie systemu rynien z kanalizacją lub systemem drenażowym. Nie możemy dopuścić do zapchania instalacji zanieczyszczeniami. Natomiast osadnik rynnowy nie jest obligatoryjny, jeśli woda spływa z rury spustowej bezpośrednio na grunt. Z takim rozwiązaniem spotykamy się na szczęście coraz rzadziej. W większości projektów inwestorzy decydują się na kompletny system rynnowy z odprowadzeniem do instalacji kanalizacyjnej – wówczas pion spustowy nie kończy się nad ziemią kolankiem, ale rura umieszczana jest bezpośrednio w wyciętym otworze osadnika.

 

Montaż osadnika rynnowego – jak zrobić to dobrze?

 

Prawidłowo zamontowany osadnik rynnowy z koszyczkiem i klapkami znajduje się na wysokości nawierzchni terenu wokół budynku (trawnik, kostka brukowa, inny materiał). W miejscu, w którym ma znajdować się osadnik, należy wykonać wykop, którego dno warto wzmocnić betonem. Na klapce osadnika zaznaczone są trasowane linie, które pozwalają wygodnie wyciąć otwór dopasowany do rur okrągłych, prostokątnych lub kwadratowych. Bardzo istotne jest, by osadnik z jednej strony przylegał do ściany domu i był zlicowany z nawierzchnią, ale z drugiej strony – żebyśmy mieli do niego łatwy dostęp. System rynnowy, ale też sam osadnik, należy regularnie konserwować i usuwać zatrzymane w koszyczku zanieczyszczenia. Tylko wtedy będzie w pełni funkcjonalny – wraz z pozostałymi elementami orynnowania zapewni skuteczne odwodnienie połaci dachowych i ochronę budynku.