Blog

Czy różne style architektoniczne domów wymagają różnych typów rynien?

Orynnowanie jest zazwyczaj widocznym elementem wykończenia budynku. Kształt, kolor i rozmiar rynien wpływają na architektoniczny rytm i porządek – dlatego ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Na szczęście jest w czym wybierać. 

Przez lata inwestorzy nie mieli dużego pola manewru w zakupie rynien. Na rynku królowały rynny o kształcie półokrągłym i okrągłe rury spustowe w ograniczonej palecie kolorów. Polskie domy wyposażano w systemy z PVC, które z pewnością dawały przewagę, jeśli chodzi o koszty inwestycji, jednak ich funkcjonalność była ograniczona – a strona wizualna pozostawiała wiele do życzenia. 

 

Estetyka systemu rynnowego – czy ma znaczenie?


Czy estetyka systemu rynnowego ma znaczenie, czy liczy się jedynie funkcja? Oczywiście zasadniczym celem rynien jest odprowadzenie wody opadowej z dachu i ochrona budynku przed wilgocią i zalaniem. Jednocześnie trudno wyobrazić sobie projekt, w którym wszystkie elementy wykończenia elewacji, jak kolor ścian, pokrycie dachowe czy stolarka okienno-drzwiowa są spójne, realizowane w wysokim standardzie, a orynnowanie odstaje estetycznie. Takie rozwiązanie zaburza architektoniczny porządek całości, a przecież taka niespójność stylu będzie razić użytkowników domu każdego dnia. Z kolei w przypadku inwestycji deweloperskich obniżenie estetyki wpływa na wspomniany wcześniej standard wykończenia i wizualny odbiór potencjalnych nabywców nowych mieszkań.

 

Jak dopasować rynny do stylu architektonicznego?


Najbardziej podstawowym kryterium, które pozwoli dopasować rynny do stylu budynku, jest określenie, czy projekt został wykonany w stylu architektury nowoczesnej, czy tradycyjnej. Ten sam podział dotyczy zresztą sytuacji, w której z jakiegoś powodu decydujemy się na wymianę rynien i chcemy dobrać je do zastanej bryły i wykończenia elewacji. 

Styl dworkowy i inne warianty stylu klasycznego dobrze komponują się z rynnami o półokrągłym przekroju. Jeżeli dachówka ma kolor czerwony lub brązowy, łatwo zharmonizować go z kolorystyką orynnowania z dostępnej palety producenta. 

 

Prostokątne rynny ze stali dla architektury nowoczesnej 

 

Nowoczesna architektura dla zachowania spójności wymaga nowoczesnych rozwiązań i zupełnie innego wzornictwa systemu rynnowego. Absolutnie bezkonkurencyjne są w tym przypadku rynny kwadratowe, najlepiej w odcieniach antracytu, czerni  i z wysokiej jakości materiału – ze stali ocynkowanej. Styl minimalistyczny nie znosi przypadkowych elementów wykończenia. Projekty nowoczesne to zazwyczaj proste bryły geometryczne – stąd sprawdzają się rynny o kwadratowym przekroju. Dobry design przy tak przejrzystej estetyce to must have – każda pomyłka i zaniedbanie będzie się rzucać w oczy. Podobnie zresztą, jak niska jakość orynnowania. 

Gdzie jeszcze warto zainwestować w nowoczesny system rynnowy? W przypadku budynków w typie nowoczesnej stodoły, gdzie najlepszym rozwiązaniem jest wybór ukrytego systemu rynnowego, oraz w przypadku domów z dachami płaskimi.