Blog

Jaki wpływ na skuteczne odprowadzanie wody ma kształt rynny?

Wysokiej jakości materiał, staranny montaż, szczelność, odpowiednia liczba elementów – który czynnik ma najistotniejszy wpływ na sprawną pracę systemu rynnowego? Okazuje się, że kluczowy dla skutecznego odprowadzania wód opadowych z dachu jest kształt rynny.

Wielu inwestorów prywatnych zwraca uwagę na kształt rynny, patrząc pod kątem estetyki i spójności z architekturą budynku. Rynna spustowa półokrągła stosowana jest zwykle w domach klasycznych, a prostokątne popularnie nazywane rynnami kwadratowymi – są charakterystyczne dla nowoczesnego, minimalistycznego budownictwa. Przekrój rynny jest jednak istotny nie tylko dla designu, ale przede wszystkim dla jej przepustowości. To z kolei ma związek z efektywnością działania spustowego systemu rynnowego i ochroną elewacji przed zalaniem i uszkodzeniami.

 

Kształt i wielkość rynny a EPD


Żeby ocenić, jakie prostokątne rynny (głębokość, długość, szerokość) i w jakiej liczbie powinny zostać zamontowane w systemie rynnowym w przypadku naszego budynku, obliczamy tzw. EPD, czyli efektywną powierzchnię dachu. Producenci rynien oferują wzory lub kalkulatory do wyliczenia tego wskaźnika. Wystarczy znać długości okapów dachu, wysokość dachu i odległość od narożnika do kalenicy w poziomie, odczytaną z projektu bądź z pomiarów na budynku, aby właściwie dobrać rynny i rury spustowe do rynnowego systemu oraz określić ich właściwe położenie. Po wyliczeniu wskaźnika EPD szukamy wśród informacji od producenta tabeli, która określa, z jakiej powierzchni połaci dachowej może odwodnić, odprowadzić wodę opadową dany typ rynny.

 

Efektywny system rynnowy – co jeszcze się liczy?


Aby mieć pewność, że woda nie będzie się piętrzyć i wylewać z prostokątnych rynien, zawsze należy brać pod uwagę przekrój rynny oraz odpowiednią liczbę rur spustowych. Istotny jest również właściwy spadek rynny, który określamy w stosunku do rury spustowej – powinien wynosić on 3 mm na 1 m.b. Dla prawidłowej pracy i efektywności orynnowania ważne są więc wszystkie elementy systemu; kształt rynien jest jednak niezwykle istotny.

 

Rynny prostokątne – estetyczne i wydajne

 

Z roku na rok przybywa budynków, w których zamontowane są spustowe rynny prostokątne o przekroju kwadratowym, ze stali ocynkowanej, w modnych kolorach nawiązujących do wzornictwa pokryć dachowych. Ten rodzaj orynnowania sprawdza się w przypadku połaci dachowych o małych i średnich powierzchniach. Możemy zastosować go zarówno do odwodnienia dachów spadzistych, jak i płaskich. Prostokątny kształt elementów poziomych i pionowych oraz charakterystyczne wygięcie kapinosów wraz z dedykowanymi maskownicami sprawiają, że orynnowanie jest nie tylko wydajne, ale też estetyczne.

Doskonałym przykładem łączącym wysoką jakość oraz estetykę z minimalizacją kosztów zakupu są systemy rynnowe Q Stalyo, które charakteryzują się bezłącznikowym połączeniem oraz intuicyjnym montażem ze względu na symetrię prostokątnych rynien. Co więcej, w systemach Q Stalyo zastosowano innowacyjne rozwiązanie Qnnect, dzięki któremu redukujemy jedną z ewentualnych usterek, jaką może być nieszczelność rynien spustowych na łączeniach. Jeżeli nie mamy pewności, który kształt rynien wybrać w przypadku naszej inwestycji, czy mamy wątpliwości w kwestii wykonanych obliczeń, koniecznie skonsultujmy się ze specjalistami bądź producentem. Zyskamy spokój i pewność, że nasz dom będzie odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią i opadami, a elewacja – prezentować się będzie doskonale przez kolejne lata.