Blog

Jaki wpływ na skuteczne odprowadzanie wody ma kształt rynny?

Wysokiej jakości materiał, staranny montaż, szczelność, odpowiednia liczba elementów – który czynnik ma najistotniejszy wpływ na sprawną pracę systemu rynnowego? Okazuje się, że kluczowy dla skutecznego odprowadzania wód opadowych z dachu jest kształt rynny. 

Wielu inwestorów prywatnych zwraca uwagę na kształt rynny, patrząc pod kątem estetyki i spójności z architekturą budynku. Rynny półokrągłe stosuje się zwykle w domach klasycznych, a prostokątne popularnie nazywane rynnami kwadratowymi – są charakterystyczne dla nowoczesnego, minimalistycznego budownictwa. Przekrój rynny jest jednak istotny nie tylko dla designu, ale przede wszystkim dla jej przepustowości. To z kolei ma związek z efektywnością działania systemu rynnowego i ochroną elewacji przed zalaniem i uszkodzeniami.

 

Kształt i wielkość rynny a EPD


Żeby ocenić jakie rynny (głębokość, długość, szerokość) i w jakiej liczbie powinny zostać zamontowane w przypadku naszego budynku, obliczamy tzw. EPD, czyli efektywną powierzchnię dachu. Producenci rynien oferują wzory lub kalkulatory do wyliczenia tego wskaźnika. Wystarczy znać długości okapów dachu, wysokość dachu i odległość od narożnika do kalenicy w poziomie odczytaną z projektu bądź z pomiarów na budynku, aby właściwie dobrać rynny i rury spustowe oraz określić ich właściwe położenie. Po wyliczeniu wskaźnika EPD szukamy wśród informacji od producenta tabeli, która określa z jakiej powierzchni połaci dachowej może odwodnić odprowadzić wodę opadową dany typ rynny. 

 

Efektywny system rynnowy – co jeszcze się liczy?


Aby mieć pewność, że woda nie będzie się piętrzyć i wylewać z rynien, zawsze należy brać pod uwagę przekrój rynny oraz odpowiednią liczbę rur spustowych. Istotny jest również właściwy spadek rynny, który określamy w stosunku do rury spustowej – powinien wynosić on 3 mm na 1 m.b. Dla prawidłowej pracy i efektywności orynnowania ważne są więc wszystkie elementy systemu; kształt rynien jest jednak niezwykle istotny.

 

Rynny prostokątne – estetyczne i wydajne


Z roku na rok przybywa budynków, w których zamontowane są rynny o przekroju kwadratowym, ze stali ocynkowanej, w modnych kolorach nawiązujących do wzornictwa pokryć dachowych. Ten rodzaj orynnowania sprawdza się w przypadku połaci dachowych o małych i średnich powierzchniach. Możemy zastosować go zarówno do odwodnienia dachów spadzistych, jak i płaskich. Prostokątny kształt elementów poziomych i pionowych oraz charakterystyczne wygięcie kapinosów wraz z dedykowanymi maskownicami sprawiają, że orynnowanie jest nie tylko wydajne, ale też estetyczne.

Doskonałym przykładem łączącym wysoką jakość oraz estetykę z minimalizacją kosztów zakupu jest system rynnowy Q Stalyo który charakteryzuje się bezłącznikowym połączeniem oraz intuicyjnym montażem ze względu na symetrię rynien. Co więcej, w systemach Q Stalyo zastosowano innowacyjne rozwiązanie Qnnect, dzięki któremu redukujemy jedną z ewentualnych usterek, jaką może być nieszczelność rynien na łączeniach. Jeżeli nie mamy pewności, który kształt rynien wybrać w przypadku naszej inwestycji, czy mamy wątpliwości w kwestii wykonanych obliczeń, koniecznie skonsultujmy się ze specjalistami. Zyskamy spokój i pewność,  że nasz dom będzie odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią i opadami, a elewacja – prezentować się będzie doskonale przez kolejne lata.   

Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.