Blog

Rynny bez łączników, czym się różnią od systemowych rozwiązań?

Rynny bez łączników, czym się różnią od systemowych rozwiązań? 

Prawidłowo działający system odprowadzenia wody to ważny element każdego budynku. Gwarantuje on odprowadzenie opadów atmosferycznych, deszczu i śniegu z dachu, balkonów i tarasów. Jest to szczególnie istotne w budynkach, których projekt nie przewidywał okapów. Jaki zatem system odprowadzenia opadów atmosferycznych wybrać? Tradycyjny czy nowoczesny – spełniający najwyższe normy system rynien bez łączników.

 

System rynien tradycyjnych

Tradycyjny system rynnowy to zbiór elementów wykonanych ze stali lub tworzyw sztucznych, spełniający wysokie wymagania pod względem odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. System tradycyjny charakteryzuje się tym, że jego poszczególne elementy połączone są ze sobą łącznikami oraz kolanami. Sposób montażu umożliwia łatwy demontaż, w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów, natomiast warto pamiętać, że duża ilość łączników również może doprowadzić do uszkodzeń i nieszczelności. Tradycyjny system rynnowy wyróżnia się klasycznym, półokrągłym przekrojem rynien oraz okrągłym przekrojem rur spustowych. Jest to system popularny i najczęściej stosowany ze względu na dostępność oraz po prostu przyzwyczajenie.

 

Rynny bez łączników

Rynny bez łączników to innowacyjny system odprowadzania opadów atmosferycznych. Są łączone na zakładkę przy uzyciu elastycznego kleju. Dodatkowo przy ustawieniu haka w miejsu łączenia rynien ( umożliwia to przekrój symetryczny) połaczenie nie jest widoczne i jest dodatkowo wzmocnione. Pozostałe pionowe elementy systemu łączone są za pomocą muf i kolan. Dzięki wyeliminowaniu łaczników system sprawia wrażenie lekkiej i stabilnej konstrukcji. System bezłącznikowy idealnie sprawdzi się w budynkach gdzie na pokrycie dachu przewidziano dachówki płaskie, czy blachy na rąbek stojący. Ponadto będzie się również idealnie komponował z bryłami budynków w których zaprojektowano dach płaski.

 

Różnice pomiędzy rynnami bez łączników, a systemem tradycyjnym

Wszystkie stosowane systemy odprowadzenia opadów atmosferycznych mają swoje wady i zalety. Dlatego przed wyborem optymalnego dla inwestycji rozwiązania warto zapoznać się z różnicami wynikającymi z konstrukcji i sposobu montażu, do których należą:

  • Ilość elementów łączeń w systemie (większa w systemie tradycyjnym, co powoduje krótszy czas montażu systemu bez łączników)
  • Cena (rynny bez łączników są tańsze ze względu na zmniejszoną liczbę elementów),
  • Estetyka (rozwiązanie bezłącznikowe podkreślają walory estetyczne inwestycji).

Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.