Blog

Jak zabezpieczać, czyścić i konserwować rynny (stalowe)

Rynny stalowe to wytrzymałe i eleganckie rozwiązanie dla nowoczesnych budynków. Jednak skuteczne działanie i estetyczny wygląd są zależne od regularnego dbania o ich stan techniczny. Jak zabezpieczać, czyścić i konserwować rynny stalowe, żeby cieszyć się udaną inwestycją przez lata?

Rynny stalowe są rozwiązaniem solidnym i trwałym. Cechuje je wysoka odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz wytrzymałość podczas dużych opadów śniegu czy deszczu. Mimo, że nie odkształcają się pod wpływem temperatury, to są narażone na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów i konserwacji. Dbanie o stan techniczny rynien ze stali powinniśmy zacząć tak naprawdę od… dnia ich montażu.

 

Rynny stalowe – co może im zaszkodzić?

 

Co może skrócić żywotność rynien ze stali i obniżyć skuteczność ich działania? Zasadniczy problem stanowi degradacja powłoki lakierniczej i pojawiająca się korozja. Jej przyczyną mogą być niektóre związki chemiczne, które wraz z wilgocią doprowadzają do uszkodzenia powierzchni rynny. Należy pamiętać o tym, że rynny stalowe powlekane nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z miedzią, ani z wodą, która wcześniej miała styczność z np. pokryciem dachowym wykonanym z miedzi. Najczęściej jednak ogniska korozji są następstwem uszkodzeń mechanicznych – odprysków i płytkich lub głębokich zarysowań.

Uszkodzenia mechaniczne mogą powstać już na etapie zakładania rynien stalowych. Stąd bardzo ważne jest, żeby dokładnie obejrzeć wszystkie elementy zaraz po montażu. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek naruszenia powłoki lakierniczej, należy najpierw miejsce uszkodzone odtłuścić, następnie zabezpieczyć je specjalną farbką zaprawkową, którą każdy producent ma w swojej ofercie handlowej.

 

Konserwacja rynien stalowych – zacznij od przeglądu

 

Konserwacja orynnowania powinna obejmować regularny przegląd zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Warto przyjrzeć się dokładnie nie tylko samym rynnom stalowym, ale też wszystkim mocowaniom, zaczepom i łącznikom. Dobrze jest przeprowadzić taką inspekcję dwa razy w roku i według potrzeb podjąć odpowiednie działania: czyszczenie i naprawy.

 

Jak czyścić rynny stalowe?

 

 Rynny stalowe, żeby skutecznie odprowadzały wodę z budynku, powinny być czyste i co się z tym wiąże – drożne. Aby to było możliwe, należy regularnie usuwać z ich wnętrza wszelkie zanieczyszczenia np. zalegające liście czy piasek (zalecana przez większość producentów konserwacja systemu, powinna się odbywać dwa razy w roku). Po ich usunięciu, warto umyć rynny miękką ściereczką, szczotką albo myjką ciśnieniową. Uważajmy jednak na szorstkie akcesoria, które mogłyby uszkodzić powłokę lakierniczą i w konsekwencji doprowadzić do pojawienia się ognisk korozji.

 

Jak zabezpieczyć rynny stalowe?

 

Jeżeli podczas inspekcji systemu orynnowania zauważymy zarysowania lub inne defekty, należy je jak najszybciej zabezpieczyć. W jaki sposób? Uszkodzone punkty dokładnie czyścimy i odtłuszczamy. Jeżeli zauważymy, że pojawiła się korozja, pozbądźmy się jej przy użyciu papieru ściernego, który dodatkowo zmatowi powierzchnię. Tak przygotowane miejsca pokrywamy dedykowaną farbą o właściwościach antykorozyjnych. W przypadku rynien stalowych zwykle sprawdza się nałożenie dwóch warstw produktu – z uwzględnieniem podanego przez producenta odstępu czasowego.

Nowoczesne rynny stalowe takie jak Q Stalyo są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Odpowiednia konserwacja, regularne przeglądy oraz dokładne czyszczenie sprawią, że system orynnowania będzie działał bez zarzutu i świetnie wyglądał w kolejnych sezonach.