Blog

Podstawowe elementy systemu rynnowego Q Stalyo PRO i ich przeznaczenie

Kiedy patrzymy na dom lub obiekt użyteczności publicznej, może się wydawać, że system rynien nie jest bardzo skomplikowany. Na pierwszy rzut oka to tylko kilka elementów. Jednak każdy detal ma znaczenie – perfekcyjnie dobrany system rynnowy Q Stalyo to gwarancja skutecznego działania i idealnego designu. Czym wyróżnia się orynnowanie Q Stalyo PRO?

 

To stalowy system bezłącznikowy. Poszczególne elementy tworzą idealną całość – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i stylistycznym. Co ciekawe w zestawie Q Stalyo jest mniej elementów, niż w systemach konkurencyjnych, co sprawia, że również koszt inwestycji jest mniejszy. Każdy detal ma jednak znaczenie. Poznaj podstawowe elementy systemu rynnowego Q Stalyo PRO.

 


Klejone rynny stalowe i narożniki – Q Stalyo na najwyższym poziomie

 


Na stalowe orynnowanie Q Stalyo składają się elementy pionowe i poziome. Kwadratowe rynny oraz narożniki uniwersalne 90° są łączone ze sobą na zakładkę i klejone. Specjalny klej jest niewidoczny i gwarantuje doskonałe uszczelnienie. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać efekt maksymalnego ujednolicenia powierzchni, bo miejsca połączenia rynien są praktycznie niewidoczne. 


Minimalistyczne wzornictwo idzie w parze z wymiernymi korzyściami podczas eksploatacji. Rynny klejone to mniejsza ilość elementów, a co za tym idzie – krótszy i sprawniejszy montaż. Symetryczna konstrukcja sprawia też, że dopasowanie poszczególnych elementów przebiega intuicyjnie. 


Rynny kwadratowe Q Stalyo nie tylko wygląda dobrze w modernistycznej architekturze, ale też sprawia, że są one bardziej wydajne. Z kolei innowacyjne wywinięcie dwóch kapinosów do wnętrza rynny zapobiega wychlapywaniu się wody, zapewniając skuteczniejsze odwodnienie budynku. 

 


Estetyczne i solidne – bezłącznikowe orynnowanie Q Stalyo

 


Do podstawowych elementów systemu rynnowego Q Stalyo należą również haki płaskie doczołowe oraz haki nakrokwiowe służące do mocowania rynien wzdłuż okapu budynku. Najlepiej montować je w miejscach klejenia rynien. Jeżeli projekt przewiduje orynnowanie przekraczające 16 mb, należy też założyć łącznik dylatacyjny. Oczywiście, jeżeli inwestor preferuje klasyczny montaż, system Q Stalyo pozwala na zastosowanie łączników. Nowoczesna technologia bezłącznikowa jest jednak zdecydowanie bardziej estetyczna, praktyczna i ekonomiczna.     

 


Pewne i stabilne – od dachu do gruntu

 


Aby połączyć komponenty poziome z rurą spustową, wykorzystujemy odpływ podwieszany. Pionowa konstrukcja montowana jest do elewacji za pomocą dyskretnych dybli, do których przykręca się obejmy. Wówczas pionowa rura spustowa stabilnie trzyma się budynku. 


Solidne i pewne mocowanie z zachowaniem idealnej symetrii to zresztą cecha całego systemu rynnowego Q Stalyo. Innowacyjna koncepcja orynnowania przekłada się na prostą i prawidłową instalację – znika więc problem opadania rynien, który często wynika z niewłaściwego montażu.  


Warto wspomnieć o jeszcze jednym podstawowym elemencie, mianowicie osadniku uniwersalnym. Osadnik umieszczany jest na gruncie, w jego klapce wycina się otwór i wpina rurę spustową. Dzięki temu woda z dachu prawidłowo odprowadzana jest do kanalizacji deszczowej.  


Elegancka linia, dyskretne mocowania i spójna kolorystyka to cechy, które charakteryzują każdy z elementów systemu rynnowego Q Stalyo. Żaden komponent, nawet najmniejszy, nie jest przypadkowy, co przekłada się nie tylko na doskonałe działanie, ale też świetny wygląd.