Blog

Rynny stalowe czy PVC?

Wybór systemu rynnowego stanowi jeden z oczywistych etapów planowania inwestycji. Odpowiednio dobrane rozwiązanie przede wszystkim zapewni skuteczne odprowadzanie nadmiaru wody z dachu przez kolejne lata. Będzie też cieszyć oko – dając spójny efekt stylistyczny z resztą fasady. Podstawowym kryterium wyboru, które wpływa nie tylko na estetykę, ale też funkcjonalność, jest materiał, z którego wykonano komplet orynnowania.  

 

Rynny stalowe czy PVC – czym się kierować w wyborze?

 


Budowa nieruchomości wiąże się z licznymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór orynnowania, w tym surowca, z jakiego wykonano system. Zasadniczo inwestor staje przed dwoma wariantami: rynny stalowe lub rynny z PVC. 


Rynny z PVC


Rynny z PVC to jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze rozwiązanie wybierane przez właścicieli nieruchomości. Atrakcyjna dla inwestorów jest z pewnością cena. Wykonanie z tworzywa sztucznego sprawia też, że rynny są lekkie, a co za tym idzie – łatwiejsze do zamontowania. Mają też w środku bardzo gładką powierzchnię, więc cechuje je niski współczynnik chropowatości. To wbrew pozorom istotny szczegół, jeśli chodzi o eksploatację. Oczyszczanie z liści i brudu przebiega szybciej i sprawniej, a z drugiej strony – zabrudzenia osadzają się trudniej niż w przypadku rynien stalowych. 


Rynny z PVC są odporne na warunki atmosferyczne i drobne uszkodzenia. W praktyce oznacza to, że lekkie zarysowanie nie spowoduje, że ulegną korozji. Tu jednak należy dodać, że systemy te źle znoszą duże skoki temperatur. Termoplastyczność stanowi więc ich zasadniczy mankament. Długie elementy z tworzywa sztucznego potrafią kurczyć się i rozszerzać pod wpływem zmian temperatury. Odkształcanie się rzutuje na ich szczelność i estetykę. Poza tym, montaż na dachach silnie nasłonecznionych może sprawić, że rynny z PVC nie tylko będą zmieniać kształt, ale też barwę. Na systemy PVC zwykle przysługuje gwarancja od 10 do 15 lat. 

 


Rynny stalowe

 


Produkty ze stali z założenia kojarzymy z dwiema cechami: wytrzymałością i jakością. W przypadku systemów orynnowania w grę wchodzi jeszcze aspekt estetyczny. Wysokiej klasy rynny stalowe są same w sobie atrakcyjne wizualnie i nie zaburzają elegancji fasady, a nawet istotnie ją podkreślają. Rynny prostokątne to jeszcze wyższy poziom estetyki – nowoczesna forma idealnie pasuje do modernistycznych projektów. System ze stali wtapia się w styl elewacji, idealnie korespondując z minimalizmem i surowością budynku.     
Rynny stalowe to jednak przede wszystkim solidne wykonanie i gwarancja wytrzymałości. Cechuje je wysoka sztywność, odporność na zmiany temperatur i związane z tym odkształcanie się materiału. Konstrukcja ze stali doskonale znosi też obciążenia spowodowane intensywnymi opadami deszczu lub śniegu oraz inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Istotną zaletą systemów stalowych jest również ich długa żywotność, co przekłada się na długi okres udzielanej gwarancji mieszczącej się w przedziale 20-35 lat.  
Tym, co może wpłynąć na osłabienie skuteczności rynien stalowych, jest korozja. Warto polegać na sprawdzonych systemach, w których stosuje się odpowiednie powłoki ochronne oraz regularnie sprawdzać połączenie elementów orynnowania. Wówczas okaże się ono trwałą inwestycją – zdobiąc i chroniąc budynek przez dziesiątki lat.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.